EPDK tarafından 9 şirkete Elektrikli Araç Şarj Ağı İşletmecisi Lisansı verildi

Elektrikli araçlara ilgi tam anlamıyla artarken EPDK, Türkiye’deki ilk şarj ağı işletmeci lisanslarını veriyor.

Elektrikli araçlar için şarj ağı yeni yatırımlarla genişliyor. Şarj ünitesi sayısının 2023’te 54 bine, 2030’da 1.1 milyona, 2040’ta ise 4.8 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de 269 lokasyonda 258’i hızlı şarj istasyonu olmak üzere 496 şarj istasyonu ile faaliyet gösteren Eşarj, elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için başlatılan “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Programı” kapsamında 53 ilde, 495 adet yüksek hızlı şarj istasyonu kuracak. Sabah‘ın haberine göre Eşarj, istasyon ağına yaklaşık 300 milyon TL’lik yatırım yapacak.

Türkiye’deki 2022 itibariyle (resmi distribütör ve grey markette satılanlar dahil olmak üzere) 10 bin adetin üzerinde elektrikli araç bulunuyor. Bu sayının yeni satışa sunulacak modellerle 2023’de 20 bin adete ulaşacağı tahmin ediliyor. Ocak-Haziran 2022’de yüzde 0.8 olan elektrikli araçların pazar payı ise 2023 sonunda yüzde 1‘in üzerine çıkacak.

Elektrikli Şarj İstasyonları

Başlıkta verdiğimiz söz konusu firmalar Resmî Gazete’de yayımlandı. Bu firmalar:

Şarj İstasyonu markalarının yanında şu anda Türkiye’de Audi, BMW, Citroen, DFSK, Jaguar, Hyundai, Mercedes-Benz, MINI, MG, Porsche, Renault, Skywell, Subaru ve Volvo olmak üzere dokuz markanın elektrikli modelleri satılıyor. Cupra, DS, Kia, Nissan, Opel, Peugeot, Skoda, Volkswagen ve Tesla gibi markalarda elektrikli modellerini satışa sunmak için gün sayıyor. Türkiye’nin yerli otomobili TOGG’un ilk elektrikli SUV modeli de 2023’ün ilk yarısında yollara çıkacak.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar 1.829

  1. Hail Porn says:

    Long living the peace